Miło nam poinformować, że uczeń klasy I Jakub Wystub zdobył II miejsce w Regionalnym Konkursie Recytatorskim pod hasłem: "Żyjmy zdrowo".
Kubusiu gratulujemy występu, jesteśmy z Ciebie dumni !!!
Klasy I-II oraz klasy IV-VI w dniach 20 i 21 kwietnia wzięły udział w warsztatach ekologicznych w Kuźniczce Nowej. Podczas lekcji „Pszczoły – nauczycielki ekologii”, uczniowie mieli okazję zapoznać się z zasadami funkcjonowania pszczelej rodziny, oglądali na żywo ich pracę w oszklonym ulu, poznali również rodzaje i sposoby pozyskiwania produktów pszczelich takich jak wosk, jad, pyłek kwiatowy, kit i oczywiście miód - niektórych z nich można było skosztować, a z wosku własnoręcznie wykonać pamiątkową świecę !
W międzyczasie, po odpowiednim instruktażu, każdy mógł "porozmawiać" z koniem Buratino, odbyć krótki spacer na grzbiecie Ratusza oraz miło spędzić czas z nauczycielami, kolegami i przyjaciółmi w pięknym, malowniczym miejscu.
16 kwietnia w Pałacu Prezydenckim została zainaugurowana kampania społeczna przeciwko przemocy werbalnej w Internecie Przytul hejtera. Jej celem jest uświadomienie młodzieży szkodliwości internetowego hejtu i mowy nienawiści, a także zaprezentowanie metod reagowania na te zjawiska. Kampania z jednej strony zniechęca do agresji w sieci, z drugiej apeluje do ofiar hejtu, by nie brały do siebie nienawistnych ocen i komentarzy. Hejtujesz ? Daj spokój, są inne sposoby na wyrażenie swojego zdania. Jeżeli coś ci się nie podoba lub cię denerwuje, wyraź to, ale kulturalnie, nie hejtuj!
Organizatorem akcji jest Fundacja Dzieci Niczyje, a partnerem firma Facebook. Honorowy patronat nad kampanią objęła małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska.
19 kwietnia 1943 r. rozpoczęła się ostateczna akcja likwidacji warszawskiego getta. To był ten moment, w którym w getcie wybuchło powstanie. 19 kwietnia to jest ten dzień, o którym powinniśmy pamiętać. To ważny dzień nie tylko w historii Żydów polskich, w historii Polski, ale w historii całego świata. MEN objęło patronatem akcję rozdawania papierowych żonkili, które są symbolem pamięci o powstaniu w getcie, symbolem pamięci o bohaterach.
Społeczno-edukacyjną akcję "Żonkile" organizowana jest w tym roku po raz trzeci. 19 kwietnia na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce oraz za granicą wolontariusze będą rozdawać papierowe żonkile. Żonkile stały się symbolem szacunku i pamięci dzięki Markowi Edelmanowi, ostatniemu przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznicę powstania w getcie dostawał je od anonimowej osoby. Co roku, 19 kwietnia, składał je pod Pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego. W ubiegłym roku do akcji "Żonkile" przyłączyło się wiele osób w różnym wieku, z różnych środowisk i o różnych zainteresowaniach, które rozdały około 30 tys. symbolicznych papierowych żonkili. W ramach udziału w projekcie Szkoły Podstawowej nr 25 uczniowie przygotowali papierowe żonkile. Na nasze zaproszenie odpowiedział także mieszkaniec Ujejsca - historyk, praownik Muzeum Miejskiego "Sztygarka" - Pan Jarosław Krajniewski, który przygotował prezentację multimedialną poświęconą kulturze żydowskiej oraz tematyce holocaustu.
Serdecznie dziękujemy za ciekawą lekcje historii ! Zapraszamy do galerii: http://sp25dg.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=93
W środę 15.04 odbył się kolejny szkolny przegląd kabaretowy. W imprezie wzięły udział wszystkie klasy, prezentując skecze znane z programów kabaretowych oraz twórczość własną. W jury konkursu zasiedli: Pani Iwona Bargieła, Filip Musiał oraz gość specjalny Pan Jarosław Cyba z kabaretu DNO. Zwyciężyła klasa III, na drugim miejscu znalazły się "Pierwszaki", których występ okazał się dużym zaskoczeniem dla widowni. Nasi najmłodsi uczniowie byli spokojni, świetnie przygotowani i doskonale czuli się na "scenie". III miejsce przypadło klasie VI, która przygotowała autorski skecz. Nad całością czuwała oczywiście Pani Ewa Dziura.
W czwartek 09.04.2015 o godz. 17.00 odbędą się spotkania z wychowawcami klas.
Zapraszamy!
Ze względu na nieobecność p. A. Kustry Rodziców Uczniów klasy V zapraszamy na zebranie w następny czwartek 16.04.2015 o godz. 17.00
Malwina Cyroń i Filip Musiał zdobyli III miejsce w Konkursie Wiedzy o Krajach Anglo- i Niemieckojęzycznych. Organizatorem zmagań była Szkoła Podstawowa nr 31 w Dąbrowie Górniczej. Gratulujemy !
„Najlepszą rzeczą jaką rodzice mogą zrobić dla szczęścia i przyszłości swego dziecka, jest codzienne głośne czytanie mu dla przyjemności i radykalne ograniczenie telewizji”
I. Koźmińska, E. Olszewska „Wychowanie przez czytanie"
Miło nam poinformować, że do drugiego etapu – półfinału wojewódzkiego ogólnopolskiego konkursu czytelniczego "Wielka Liga Czytelników"zakwalifikowała się Roksana Grząś. Półfinały zostaną rozegrane jednocześnie we wszystkich województwach 10 kwietnia 2015 r. Gratulujemy !!! Trzymamy mocno kciuki. Powodzenia !!!
Głównym założeniem tego projektu jest tworzenie mody na czytanie wśród rodzin , aby czytający rodzice stanowili dobry przykład dla dziecka i byli dla niego promotorami kultury.
Celem konkursu jest promowanie czytelnictwa , kształtowanie nawyku czytania i zdobywania wiedzy , promowanie wartości rodzinnych , w tym wspólnego spędzania czasu rodziców z dziećmi , rozbudzanie zainteresowania literaturą .
7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Tegoroczny temat przewodni to: Bezpieczeństwo żywności.
Celem obchodów Światowego Dnia Zdrowia poza bezpieczeństwem żywności w całym łańcuchu żywieniowym jest również promowanie zasad Codex Alimentarius, które mówią o wysokich standardach żywieniowych oraz o wytycznych postępowania w przetwarzaniu i obrocie żywnością.
W związku z dużą potrzebą edukacji społeczeństwa, w celu zapobiegania chorobom odżywnościowym, WHO zaleca stosowanie i propagowanie Pięciu kroków do bezpieczniejszej żywności tj:
- utrzymanie czystości,
- oddzielanie żywności surowej od gotowanej,
- dokładne gotowanie,
- utrzymanie żywności w odpowiedniej temperaturze,
- używanie bezpiecznej wody i żywności.
Zachęcamy uczniów klasy VI do zapoznania się z Listem Rzecznika Praw Dziecka:
http://brpd.gov.pl/aktualnosci-listy-rpd/list-do-uczniow-klas-vi-szkol-podstawowych
30.03.2015 w naszej świetlicy odbyły się warsztaty plastyczne. Dzieci wykonały przepiękne pisanki, wykorzystując kolorowe wstążki, tasiemki oraz błyszczące dekoracje. Prace uczniów uzupełniają świąteczny wystrój świetlicy.
Miło nam poinformować, że prace Uczniów SP 25 zostały docenione przez Jury Wiekanocnego Konkursu na Palmę i Pisankę Ludową. Organizatorem konkursu było Muzeum Miejskie Sztygarka, a nagrodzeni uczniowie to:
Diana Adam - II miejsce
Kacper Szydło- II miejsce
Mateusz Paczyński - wyróżnienie
Serdecznie gratulujemy !!!
26 marca Przedszkolaki wraz ze swoimi wychowawczyniami pojechały do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Dąbrowie Górniczej. Dzieci wysłuchały wykładu na temat właściwego zachowania na drodze, obejrzały również film o tej samej tematyce. Bohaterem filmu był pies policyjny Sznupek, który opowiadał dzieciom o niebezpieczeństwach, na jakie są narażone jako uczestnicy ruchu drogowego. Następnie dzieci poznały gościa specjalnego- panią Zebrę, z którą udały się do sali, w której miały pokonać wirtualną drogą z przejściem dla pieszych. Dzieci bardzo uważnie obserwowały samochody oraz sygnalizację świetlną na wirtualnym przejściu, wykazały się także dużą rozwagą, przechodząc przez przejście. Na zakończenie dzieci poznały zasady udzielania pierwszej pomocy oraz otrzymały upominki. Dziękujemy organizatorom.
Zapraszamy go galerii:http://sp25dg.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=91
W poniedziałek 23 marca, w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wody. Przedszkolaki dowiedziały się, jak ważna dla ludzi i zwierząt jest woda oraz jak powinniśmy ją chronić. W ramach zajęć dzieci wysłuchały m.in. bajki o kropelce wody, obejrzały prezencję dotyczącą wody, pokonały wodny tor przeszkód. Podczas zajęć towarzyszyły nam Pani Ewa oraz Pani Klaudia na co dzień pracujące w Dąbrowskich Wodociągach Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo było organizatorem akcji, jak co roku także ufundowało dla przedszkolaków upominki. Bardzo dziękujemy za wspólna zabawę oraz prezenty.
Z radością informujemy że nasze przedszkole dołączyło do ogólnopolskiego programu Akademia Zdrowego Przedszkolaka. W ramach zajęć realizowanych podczas programu dzieci dowiedzą się jak ważna jest zdrowa dieta oraz aktywność fizyczna. Dzieci założą własny ogródek warzywny, o który będą same dbać, będą miały okazję przygotować zdrowe przekąski i dowiedzą się, na czym polega racjonalna dieta.
W środę 25 marca odbyły się pierwsze zajęcia, podczas których dzieci poznały zasady programu, rozmawiały o warzywach i owocach oraz zaprojektowały wspólnie ogródek warzywny.
Program będzie realizowany do końca czerwca. Mamy nadzieję, że będzie smacznie i zdrowo.
więcej - http://zdrowyprzedszkolak.pl/akademia-zdrowego-przedszkolaka.html
Kolejna sala lekcyjna została wyposażona w multimedialny zestaw interaktywny. Tym razem sprzęt trafił do klasy I. Najmłodsi świetnie radzą sobie z nowoczesnymi technologiami. Pracują uśmiechnięci i pewni siebie.
Szczególne wyrazy uznania należą się Rodzicom czterech uczniów klasy I. Dzięki ich staraniom oraz zaangażowaniu finansowemu możliwa była realizacja tego przedsięwzięcia.
Serdecznie dziękujemy także sponsorom - firmom: URSA Polska Sp. z o.o. z Dąbrowy Górniczej oraz Pol - Carbon Sp. z o.o. z Wojkowic.
W Szkołach Podstawowych nr 21 i 25 oraz w Przedszkolach nr 29 i 34 w Dąbrowie Górniczej realizowana jest tegoroczna edycja projektu pod nazwą „Eko-odkrywcy”
Mali Eko-Odkrywcy ruszyli w świat ekologii pewnym krokiem. Wszystkie cztery grupy dzieci biorących udział w programie przeżyły już swoją pierwszą eko-przygodę.
W dramowej (parateatralnej) konwencji warsztatu maluchy wcieliły się w rolę kosmonautów, specjalnie przeszkolonych do ekologicznych misji ratunkowych. Tym razem ich zadaniem było uratowanie planety Beta Gama 6 , której mieszkańcy, jak okazało się po wnikliwej analizie małych detektywów, zużyli dostępne zasoby wodne.
Zadanie nie było łatwe: po stworzeniu czterech eko-rakiet, odkrywcy wylądowali na planecie, gdzie odczytać musieli informacje z pozostawionego przez mieszkańców dysku, pomagał im w tym niestrudzenie komputer pokładowy. To był dopiero początek … Mali kosmonauci w stanęli przed nie lada problem: jak w grupie złożyć kilka zestawów puzzli , tak by zaangażowany był każdy uczestnik misji ratunkowej. Kiedy wszystkie układanki były gotowe maluchy zdobyły mapę planety, która doprowadziła ich do Strażnika Ostatniej Kropli Wody. Ta niezwykła i ekscentryczna postać postawiła przed młodymi odkrywcami trzy zadania: przeprowadzić eksperymenty w laboratorium, odpowiedzieć na zagadki skaczącej chmury, odbudować źródło. Podczas pobytu w laboratorium Eko-Odkrywcy, przeprowadzając prawdziwe eksperymenty dowiedli, że woda jest w otaczających nas roślinach, w powietrzu, i we wszystkich żywych organizmach. Podczas spotkania ze skaczącą chmurą dowiadywali się jak oszczędzać wodę, kto mieszka w rzekach i morzach i czym właściwe jest źródło. Na sam koniec swojej przygody dzieci odbudowały Źródło Dobrych Pomysłów, składając je z kropli, na których każdy przedstawił graficznie swój pomysł na oszczędzanie wody. Misja została wykonana : planeta Beta Gama 6 uratowana przez dzielnych Eko-Odkrywców. A my – Ziemianie, w razie globalnego kryzysu wodnego, wiemy już u kogo szukać pomocy.
Projekt finansowany przy udziale środków Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej
Mały Kacperek zmaga się z nowotworem oczka - siatkówczakiem.
Możemy mu pomóc zbierając nakrętki.
Pudełka na nakrętki znajdują się w każdej klasie
oraz w przedszkolu.
Zapraszamy do udziału w akcji.
Szkolny Klub Wolontariusza „Przyjaciel”
Zachęcamy do zapoznania się z materiałem http://dabrowagornicza.naszemiasto.pl/artykul/kacperek-siewniak czeka-na-pomoc-nad-pogoria-iii,3289889,artgal,t,id,tm.html
Po raz kolejny, tym razem 10 marca, w ramach popołudniowej działalności Dyskusyjnego Klubu Filmowego można było obejrzeć film twórców „Epoki Lodowcowej” i „Spidermana” pt. „Największy z cudów”. Poruszający film o tematyce religijnej w doskonały sposób wpisał się w klimat Wielkiego Postu i był bardzo dobrze przyjęty zarówno przez najmłodszą grupę dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej jak i stałych, starszych bywalców wieczorków z filmem. Spotkanie prowadziła pani Agnieszka Krajniewska.