"Marzec. Wracamy z parku. Wreszcie przeszła zima./Spod stopniałego śniegu wyjrzały murawy./Drzewa nagie, lecz pierwsze kiełkują już trawy..." /Leopold Staff "Marzec"/
Uśmiechy na twarzach, szalone fryzury, wizyta w Alpakarni, wesoły przemarsz z Marzanną, plenerowe zabawy, smaczne kiełbaski - tak wyglądał pierwszy dzień wiosny w naszej szkole :-)
Przedszkolaki powitały wiosnę przebrane w stroje królików i żab, wprowadziły tym radosny, wiosenny nastrój. Nie zabrakło również kulinarnych atrakcji - mali kucharze przygotowywali z pomocą wychowawców zdrowe i kolorowe wiosenne surówki. To był dzień pełen uśmiechu, dobrej zabawy i zdrowych przekąsek!
We wtorek 18 marca chętni uczniowie klas VII-VIII wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Antysmogowe, organizowanej przez Państwowy Instytut Badawczy NASK. Olimpiada odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji, Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
18 marca przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej spotkali się z uczniami klas IV - V oraz VI - VIII, aby porozmawiać o mowie nienawiści i przeciwdziałaniu agresji wśród młodzieży. Temat bardzo ważny, ponieważ dotyka niemal każdego, zarówno ofiary hejtu, jak i osoby, które często nieświadomie przyczyniają się do szerzenia nienawiści. Młodzież musi sobie uświadomić, że ślad w Internecie pozostaje na zawsze, a to, co dzisiaj wydaje się „niewinnym żartem”, może mieć konsekwencje w przyszłości. Aby przestrzec uczniów przed nieprzemyślanymi zachowaniami, funkcjonariusze przybliżyli zagadnienia dotyczące odpowiedzialności prawnej nieletnich za popełnionne przestępstwa. Reagujmy na hejt w przestrzeni publicznej i nie zgadzajmy się niego!
W piątek 14.03 obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Uczniowie brali udział w konkursie muzyczno-recytatorskim i konkursie na matematyczne wypieki. Siódmoklasiści przygotowali prezentacje o Ludolfinie. Na zakończenie kosztowaliśmy pysznych matematycznych słodkości. Dziękujemy bardzo Rodzicom za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu smakołyków.
Nasi uczniowie wzięli udział w webinarium pt.: Zaprojektuj Zmianę - Edukacja Obywatelska w Działaniu. Podczas warsztatów poznali metodę design thinking – sposób tworzenia projektów społecznych oparty na empatii, kreatywności i testowaniu pomysłów. Dowiedzeli się, jak diagnozować realne potrzeby szkoły i otoczenia oraz jak projektować skuteczne rozwiązania promujące wartości europejskie, takie jak demokracja, równość, solidarność i aktywne obywatelstwo.
Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "Klikam z głową". Projekt powstał z inicjatywy Urzędu Komunikacji Elektronicznej i jest skierowany głównie do dzieci i młodzieży. Ma na celu promowanie bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z internetu.
W trakcie zajęć poruszane są m.in. tematy niebezpiecznych zjawisk związanych z korzystaniem z sieci, jak uzależnienie od internetu i portali społecznościowych, seksting czy cyberprzemoc. Webinary skupiają także uwagę na zapobieganiu i reagowaniu na zagrożenia, ochronie danych i urządzenia oraz weryfikacji informacji. Dziś uczniowie klas VII i VIII brali udział w zajęciach pt.: „Manipulacja w mediach społecznościowych”.
1.Nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne! Nie ma czegoś takiego jak bezpieczny lód. .Do jazdy na łyżwach nadają się wyłącznie sztuczne zbiorniki.
2.Nie zjeżdżaj na sankach w pobliżu dróg i zbiorników wodnych.Wjazd na taflę lodu może spowodować jego załamanie.
3. Nie przebiegaj przez ulicę.A po zapadnięciu zmroku zawsze miej przy sobie odblask.
4. Nie strącaj sopli zwisających z dachów lub drzew.
5. Stosuj się do zakazów i nakazów opiekunów.Nie znikaj niespodziewanie z oczu rodzicom lub opiekunom. więcej: https://www.gov.pl/web/kwpsp-katowice/bezpieczne-ferie
Klub Supermocy - pierwsze zadanie w ramach Ogólnopolskiego Programu Bibliotek
12 lutego w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Dzieci wraz z rodzicami przygotowały piękne, kolorowe stroje, a sale wypełniły się muzyką, tańcem i uśmiechem.
Podczas wydarzenia odbyła się również profesjonalna sesja zdjęciowa.
13 lutego rozstrzygnięto przedszkolny konkurs plastyczny pt. "Maski karnawałowe z różnych stron świata", którego organizatorem była p. Lucyna Sibiela.
Gratulujemy uczestnikom i zapraszamy do obejrzenia wystawy prac!
Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego p. Agnieszka Osiak zorganizowała konkurs. Była ortografia, potyczki językowe i skrótowce, a w przewach obrad jury piękna recytacja. Oprawę muzyczną stanowiła muzyka F. Chopina.
Uczennica klasy VI Zofia Wystub oraz Adam Sienkiewicz z klasy VII rezprezentowali naszą szkołę w III Powiatowym Konkursie Matematycznym "Sudoku 2025". Miło nam poinformować, że Adaś uzyskał wyróżnienie. Gratulujemy!
Nabór dzieci na dyżur wakacyjny odbywać się będzie w terminie od 5 do 30 maja 2025 r:
- 5-9 maja – przyjmowanie kart zgłoszeniowych na dyżur wakacyjny
- 12-14 maja – weryfikacja złożonych kart zgłoszeniowych na dyżur wakacyjny
- 15-23 maja – przekazanie kart zgłoszeniowych przez jednostki macierzyste do dyżurujących przedszkoli/oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych
- 30 maja – publikacja listy dzieci przyjętych na dyżur wakacyjny w dyżurującym przedszkolu/oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej
- Szczegóły poniżej:
Uczennice klasy VII Maja Otrębska i Ewa Milczarek rezprezentowały naszą szkołę w I Powiatowym Dyktandzie. Miło nam poinformować, że Maja została Mistrzynią Kaligrafii. Gratulujemy!
W roku szkolnym 2024/2025 nasz zespół przystąpił do projektu”ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami”. W programie tym wzięły udział grupy przedszkolne oraz klasy I-III. Celem było rozwijanie empatii i likwidacja barier w stosunku do osób niepełnosprawnych. Podczas zajęć rozmawiano na tematy dotyczące m.in. niedosłuchu u dzieci, osób niewidomych, chorych na cukrzycę, dzieci z ADHD.
Najmłodsi uczą się odpowiedniego języka, rozumieją, które określenia mogą być obraźliwe, i przede wszystkim, uczą się empatii – zdolności do rozumienia i współdzielenia uczuć innych.