Dzień Dyni to święto obchodzone 31.10. W przedszkolu od rana królował kolor pomarańczowy. Dzieci z radością brały udział w dyniowych zabawach ruchowych. Chętnie wykonywały pomarańczowe prace plastyczne i wzięły udział w tematycznej sesji zdjęciowej.
Przedszkolaki z grupy Tygrysków w ramach realizacji ogólnopolskiego projektu poznały kolejne przygody Kici Koci. W październiku słuchały opowieści o spotkaniu Kici Koci z przyjaciółmi opisanej w książce pt. "Witaminowe przyjęcie" oraz o przygodach podczas deszczowej pogody, w opowiadaniu pt. "Burza".
W czwartek 26 października w pokoju do zadań specjalnych odbyły się warsztaty plastyczne, w których uczestniczyli uczniowie klasy I. Podczas pracy małym artystom towarzyszły: twórcze skupienie i wielka radość :-)
Kolejką gondolową z Bielska-Białej w góry, później schronisko pod Szyndzielnią i szlakiem do schroniska na Magurze, a tam ... upieczone kiełbaski i wielki termos słodkiej herbaty. Później zejście szlakiem do Szczyrku. Tak klasa IV spędziła jeden z jesiennych dni :-) Pan Mateusz narzucił tempo ;-)
Klub Wolontariusza "Przyjaciel" zakończył zbiórkę darów dla schroniska dla zwierząt. Czworonogi otrzymały nasze wsparcie. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom :-)
Klasy 1-3 uczestniczyły w obchodach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania w bibliotece szkolnej. Tematem przewodnim była ,,Pippi Pończoszanka" Astrid Lindgren. Uczennice klasy 6 czytały fragmenty powieści swoim młodszym koleżankom, a następnie zadawały dość szczegółowe pytania ze znajomości lektury. Najwięcej punktów z klasy 1 i 3 zdobyła Julia. Natomiast w klasie 2 uważnością i refleksem wykazała się Hania. Uczennice klas 1-3 przybyły do biblioteki w przepięknych strojach Pippi w towarzystwie pana Nilssona. W akcję głośnego czytania włączyła się również Pani Basia z MBP Filia 17.
Przedszkolaki w ramach projektu "Mały Miś w świecie wielkiej literatury" odwiedziły Misiową Wyspę Talentów, poszukując z Małym Misiem skarbów - swoich mocnych stron i talentów. Przedszkolne sale zamieniły się w Wyspy, gdzie na dzieci czekały dostosowane do wieku i możliwości zadania do wykonania.
18 pażdziernika klasa VI uczestniczyła w wyjątkowym spacerze ulicami Będzina w ramach innowacji pedagogicznej - przygotowanej i realizowanej przez p. Agnieszkę Krajniewską i p. Monikę Paulukiewicz. Uczniowie odwiedzili miejsca historycznie i kulturowo związane z judaizmem. Na ich szklaku znalazły się m.in. skwer pod murami obronnymi- miejsce, w którym znajdował się najstarszy cmentarz żydowski, skwer na Wzgórzu Zamkowym- miejsce po Wielkiej Synagodze, dawny żydowski dom modlitwy w tzw. Bramie Cukiermana oraz niezwykła synagoga – Dom Modlitwy Mizrachi. Uczniowie poznali także historię ks. Mieczysława Zawadzkiego, odznaczonego medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Medal ten został ustanowiony w 1963 roku przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie. Powstał w celu oddania hołdu jednostkom, które ryzykowały własne życie w imię ochrony żydowskich istnień. Serdecznie dziękujemy p. Jarosławowi Krajniewskiemu za poświęcony czas i przeniesienie nas do świata kultury i religii judaizmu. Udało nam się zobaczyć zaledwie kilka ze stu historycznych miejsc. Dla zainteresowanych polecamy: https://etnoeko.wixsite.com/etnoeko/post/szalom-bendin-spacer-ulicami-zydowskiego-bedzina
13 października 2023 r. z okazji 250. rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej odbyła się w naszej szkole akademia i uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Najważniejszą częścią spotkania było ślubowanie oraz pasowanie wielkim piórem. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki. Wyjątkowymi świadkami ślubowania byli Pan Prezydent Marcin Bazylak oraz Pani Naczelnik Wydziału Oświaty Marta Bobrowska- Juroff. Najmłodszym uczniom serdecznie gratulujemy. W tym dniu życzenia od uczniów przyjęli także wszyscy pracownicy szkoły i przedszkola.
Po wielu miesiącach przygotowań i ciężkiej pracy "ArtRoom- pokój do zadań specjalnych", który powstał w ramach Funduszu Inicjatyw Młodzieżowych został oddany do pracy i zabawy uczniom i przedszkolakom. Uroczystego otwarcia dokonali: Pan Prezydent Miasta Marcin Bazylak oraz nasze absolwentki - pomysłodawczynie i autorki koncepcji Julia Nagły, Milena Krajniewska oraz Hanna Wcisło. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim Osobom zaangażowanym w powstanie tego miniaturowego, kreatywnego świata :-)
W bieżącym roku szkolnym realizujemy innowację "EkoPrzedszkolaki". Celem podejmowanych w jej ramach działań jest m.in.:
- kształtowanie i utrwalanie zdrowych nawyków żywieniowych
- promowanie zdrowego, aktywnego stylu życia
- rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne
Na dobry początek, na przełomie września i października dzieci ze wszystkich grup wzięły udział w warsztatach kulinarnych. Przedszkolaki przygotowywały szaszłyki owocowe oraz jogurty.
10 października przypada Dzień Gier Planszowych.
"Planszówki" rozwijają pamięć oraz umiejętność logicznego myślenia. To także świetny trening cierpliwości. Służą pokonywaniu słabości, zwiększają kreatywność i pewność siebie. To doskonały sposób na odciągnięcie dzieci od ekranów i wzmocnienie relacji. Gry planszowe to też (a może przede wszystkim) świetna zabawa, co widać na buziach Przedszkolaków :)
W tym roku szkolnym nasze przedszkole bierze udział w projekcie edukacyjnym "Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury"! Pluszowe Misie zawitały już do grup, zapoznały się z dziećmi. Każdy ma już także swoje imię. Pika, Jan, Bella i Stefan niebawem wyruszą w podróż do domów naszych Przedszkolaków.
Celem głównym projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa, budzenie zaciekawienia książką przez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną.
26 września uczniowie klasy VII uczestniczyli w warsztatach artystycznych w ramach projektu "Szklane Dziedzictwo Dąbrowy Górniczej Ząbkowice". Zajęcia poprzedzone były prelekcją na temat historii Ząbkowickiej Huty Szkła Gospodarczego. Celem spotkań jest podtrzymanie i upowszechnianie dziedzictwa regionalnego Dąbrowy Górniczej.
Klasy VI i VII na sportowo rozpoczęły rok szkolny. Celem rajdów była popularyzacja turystyki rowerowej, ale przede wszystkim integracja zespołów klasowych.
Przedszkolaki z grupy Tygrysków realizują ogólnopolski projekt pt. "Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy". Celem projektu jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych oraz łagodna adaptacja do warunków przedszkolnych poprzez utożsamianie się z bohaterami książkowymi.
Dzieci poznają Kicię Kocię, jej grupę przyjaciół oraz ich wspólne perypetie.
We wrześniu maluszki słuchały o pierwszym dniu w przedszkolu w książce pt. "Kicia Kocia w przedszkolu" oraz o niezwykłej mocy magicznych słów w historii pt. "Kicia Kocia mówi dzień dobry".
Jak co roku, 20 września, świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka, inaugurując przy tym projekt "Zdrowo i sportowo".
Dla przedszkolaków zostały przygotowane sportowe zadania, m.in. tor przeszkód i gra w bule. Uzupełnieniem zajęć o zdrowym stylu życia był zdrowy, owocowy poczęstunek.
Dziękujemy Rodzicom za przygotowanie przekąsek oraz Radzie Rodziców za ufundowanie sprzętu sportowego.