Miło nam poinformować, że uczniowie klasy VIIIa zostali Laureatami etapu dekalnego XXVIII Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Gratulujemy.
7 marca w szkole odbyła się wyjątkowa lekcja zasad właściwego porozumiewania się "Komunikacja bez przemocy" w wykonaniu młodych artystów Teatru Edukacyjnego. Widzowie dowiedzieli się, jak łatwo kogoś zranić, mówiąc o jego wadach i potknięciach. Uczniowie zamienili się w aktorów odgrywających scenki, aby zrozumieć, jak ważna jest rozmowa, właściwy dobór słów, cierpliwość i szacunek wobec drugiej osoby. Jesteśmy różni, mamy różne zainteresowania, lubimy różne potrawy, inaczej się ubieramy. Można powiedzieć, że dzieli nas wiele. Jednak jest jedna wspólna rzecz: wszyscy jesteśmy ludźmi, towarzyszą nam podobne odczucia, mamy podobne potrzeby, za których zaspokojeniem tęsknimy – akceptacji, zrozumienia, przynależności, bycia widzianym.
Nabór do przedszkola rozpocznie się 1 marca i potrwa do 10 marca 2023. Podobnie jak w latach ubiegłych prowadzony będzie elektronicznie przez stronę internetową. https://przedszkola-dabrowa-gornicza.nabory.pl/ Niezłożenie wniosku w powyższym terminie spowoduje, że dziecko nie weźmie udziału w rekrutacji. Rodzice lub opiekunowie dzieci w wieku 3-6 lat zamieszkałych w Dąbrowie Górniczej będą mogli wskazać w systemie rekrutacyjnym maksymalnie trzy placówki w preferowanej przez siebie kolejności. Co ważne, wypełniony elektronicznie wniosek po podpisaniu należy przekazać tylko do placówki tzw. pierwszego wyboru, czyli wskazanej w karcie jako pierwszej. Zarzadzenie_nr_3082.2023_nabor_przedszkole.doc Deklaracja_kontynuowania_rezygnacji_z_kontynuowania_wychowania_przedszkolnego.doc
Szanowni Rodzice, Drodzy Opiekunowie,
jeśli Państwa dziecko jest kandydatem klasy I Szkoły Podstawowej na rok szkolny 2023/2024 możecie skorzystać z możliwości złożenia wniosku/zgłoszenia rekrutacyjnego w formie elektronicznej.https://sp-dabrowa-gornicza.nabory.pl/
Wisława Szymborska uwielbiała wyklejanki – jak nazywała swoje niepozbawione dowcipu, znakomicie zakomponowane kolaże, którymi obdarowywała bliskich i przyjaciół. Więcej dowiecie się tu: https://mnk.pl/fotogalerie/wyklejanki-wislawy-szymborskiej
Poniżej Mistrzyni Szymborska w kolażowych pracach naszych uczniów
We wtorek 28 lutego uczniowie klasy IV udali się z wizytą do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Dąbrowie Górniczej. Uczniowie poznali zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Korzystając z symulatorów, mieli okazję wcielić się m.in. w pieszych, wysłuchali także prelekcji policjanta. Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i wsparcie szkoły w realizacji jej zadań statutowych.
W ramach programu "Laboratoria Przyszłości" nasza szkoła została wyposażona w Ploter. To nowatorskie urządzenie potrafi samodzielnie rozpoznać kształt zeskanowanej grafiki i wyciąć go precyzyjnie wzdłuż obrysu. Ploter stworzony został do wycinania skomplikowanych elementów z folii, filcu, tkanin, skóry, a także do cięcia papieru, tworzenia eleganckich kart itd. Uczniowie klas VIII zapoznali się z budową i zasadami działania urządzenia. Następnie wycinali przy pomocy urządzenia litery, które znajdą się na gazetce ściennej, przygotowanej w ramach projektu Mistrzyni Szymborska. Jak widać, takie zajęcia to niezła zabawa :-)
W klasie 2 odbyły się zajęcia czytelnicze. Uczniowie poznali sylwetkę poetki - Wisławy Szymborskiej oraz wykonali prace plastyczne techniką wyklejanki. Na obrazkach znalazły się ukochane przez Mistrzynię Szymborską koty. W Kórniku 29 czerwca 2013 roku, na 4 dni przed rocznicą 90'tych urodzin Noblistki odsłonięto pierwszy na świecie pomnik Poetki. Jest to ławeczka, na której siedzi kot ze słynnego wiersza „Kot w pustym mieszkaniu”. Noblistka stoi uśmiechnięta w płaszczu i kapeluszu obok ławeczki. W prawej ręce trzyma kartę z tytułem wiersza, zaś jego fragmenty widnieją na kartach, na których leniwie siedzi kot. „Umrzeć - tego nie robi się kotu. Bo co ma począć kot w pustym mieszkaniu..’’.
Szanowni Rodzice, przesyłamy informację od Stowarzyszenia "Otwarte Serca", które ponownie w 2023 roku będzie realizowało zadanie własne gminy. Zapraszamy uczniów zamieszkałych w Dąbrowie Górniczej do udziału w projekcie pn."Droga do przyszłości". W ramach projektu dzieci i młodzież ze szkół masowych mają możliwość nieodpłatnego skorzystania z zajęć specjalistycznych:
zajęcia indywidualne: terapia EEG Biofeedback, terapia RSA Biofeedback, terapia metodą Freda Warnkego, terapia metodą Johansena, trening funkcji poznawczych z wykorzystaniem metody RehaCom
zajęcia grupowe: trening umiejętności społecznych (TUS),
DROGA_DO_PRZYSZLOSCI_2023_Informacja_o_projekcie.pdf
DROGA_DO_PRZYSZLOSCI_2023_Karta_zgloszenia_uczestnika.pdf
więcej : www.otwarteserca.com
fb: droga do przyszłości
15 lutego w Szkole Podstawowej nr 29 odbył się charytatywny koncert. Wzięli w nim udział uczniowie tamtejszej szkoły, również z Ukrainy oraz soliści, którzy kształcą się pod kierunkiem instruktorów Pałacu Kultury Zagłębia. Młodzi artyści zabrali nas w wyjatkową podróż do świata, w którym królują: wiara, nadzieja i miłość. Wśród wykonawców była także nasza uczennica Julia Grzesik. Gratulujemy występu!
Zaczynamy: na początek zajęcia z rymowanek w formie scrabble
Z okazji Światowego Dnia Kota członkowie Klubu Młodego Czytelnika przygotowali dla swoich młodszych kolegów i koleżanek wyjątkowe przedstawienie z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai.
Dzień Kota w naszym kraju obchodzony był pierwszy raz w 2006 roku. Głównymi celami tego święta jest przede wszystkim uwrażliwianie na los bezdomnych zwierząt oraz propagowanie działań, które służą pomocy mruczkom.
W czwartek 9 lutego przedszkolaki zabrały swoje Babcie i swoich Dziadków w sentymentalną podróż do czasów, gdy na estradzie królowały m.in. Anna Jantar i Edyta Geppert, a polskie drogi przemierzał niezawodny Fiat 126p. Dzieci przygotowały także dla swoich bliskich drobne upominki, a Rada Rodziców pyszne wypieki. To było wzruszające przedpołudnie. Dołączamy się serdecznie do życzeń z okazji Dnia Babci i Dziadka - zdrowia i wszelkiej pomyślności.
W tym roku świętujemy 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej, wybitnej poetki i laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Senat Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował, że Wisława Szymborska będzie patronką roku 2023. W związku z tym nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Projektu „Mistrzyni Szymborska”. Projekt skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych polskich i polonijnych. Uczniowie zrealizują działania o charakterze kulturalnym, poświęconym życiu i twórczości polskiej poetki. regulamin-Szymborska.pdf
Z radością informujemy, że uczeń naszej szkoły Mateusz Kubarek zdobył I miejsce w XVII Międzynarodowym Konkursie Informatycznym "Bóbr" w kategorii Junior. Brawo! Gratulacje!
Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły odnieśli sukcesy w ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Archimedes Plus : Robert Kupiszewski - Laureat, Szymon Zębik - Laureat II stopnia, Mateusz Kubarek -Laureat II stopnia. Gratulujemy!
Cykl obejmuje 10 spotkań odbywających się co tydzień w środę. Czas trwania każdego spotkania ok. 2 godzin.
Szkoła dla Rodziców i Wychowawców to program spotkań dla każdego, kto szuka sposobu na nawiązanie głębszych i cieplejszych relacji z dziećmi. To także nauka dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku.
Główne motto Szkoły dla Rodziców i Wychowawców brzmi:
Wychowywać to kochać i wymagać.
Zajęcia mają charakter warsztatów psychologicznych, podnoszących kompetencje wychowawcze. Składają się one z krótkich omówień tematycznych, ale przede wszystkim z ćwiczeń i dyskusji. Cennym elementem uczącym jest wymiana doświadczeń między uczestnikami oraz praktyczne wypróbowywanie nowych umiejętności w postaci zadań domowych. Spotkania odbywają się w małych grupach.
Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z jedną z osób prowadzących - osobiście lub pod nr tel: 32 262 38 11, 32 262 53 50.
Zajęcia są bezpłatne!