Aktywność naszych uczniów w projekcie "Rowerowy Maj" została doceniona. Nagrodą była wyjątkowa lekcja wychowania fizycznego, która odbyła się 27 października. Wykwalifikowani instruktorzy przekazywali uczniom tajniki jazdy na desce i hulajnodze. Już kilka metrów podłoża wystarczy, aby przy pomocy deskorolki wykonać szereg efektywnych ćwiczeń wzmacniających mięśnie. Świadome i zdrowe podejście do jazdy na deskorolce wraz z odpowiednim przygotowaniem fizycznym, może być fantastyczną formą spędzania wolnego czasu.
Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wskazówek oraz brały udział w ćwiczeniach praktycznych. Serdecznie dziękujemy Pani Ratownik za poświęcony czas :-)
W przedszkolu po raz kolejny ruszyła akcja "Ujejsce czyta Przedszkolakom". W październiku odwiedziły nas: mama Paulinki i Natalki, mama Alicji oraz mama Kornelii i Roberta. Dzieci z radością przyjęły gości i z zaciekawieniem słuchały przygotowanych przez nich bajek.Akcja trwa do końca roku szkolnego - zachęcamy do udziału! Zapraszamy!
Uczniowie klas V,VI,VIII zwiedzili stolicę Dolnego Śląska – Wrocław.
Przywitanie z niezwykłym miastem nastąpiło na Ostrowie Tumskim. To najstarsza, najbardziej związana z historią Polski część Wrocławia i nie dziwi, że właśnie w tym miejscu poznaliśmy "mały dekalog polskości", czyli Prawdy Polaków spod Znaku Rodła. Aby dotrzeć do Ogrodu Botanicznego trzeba przejść przez Kluskową Bramę i w tym momencie wykazaliśmy kreatywność w tworzeniu nowej nazwy dla bramy, gdyż rzeźba na jej zwieńczeniu według nas bardziej niż kluskę przypominała karczocha. Dowiedzieliśmy się, że ulice wciąż oświetlone są lampami gazowymi. Ich zapalanie i gaszenie zajmuje latarnikowi ok. 2 godziny dziennie. Mijając budynek Ossolineum dotarliśmy do Rynku. Drugiego dnia odwiedziliśmy mieszkańców słynnego wrocławskiego ZOO oraz jego najnowszej atrakcji Afrykarium. Z zewnątrz podziwialiśmy uznaną za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO Halę Stulecia. Po dwóch dniach spędzonych we Wrocławiu wyjeżdżaliśmy z przeświadczeniem, że wrócimy tu jeszcze niejednokrotnie. Może na dłużej jako studenci...
„Ludzie ludziom zgotowali ten los.”
21 października 2022 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 25 oraz Szkoły Podstawowej nr 35 pod opieką wychowawców oraz nauczyciela historii złożyli wizytę w Muzeum i Miejscu Pamięci Auschwitz- Birkenau. Zwiedzili teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, który dla świata stał się symbolem terroru, ludobójstwa i zagłady. Była to cenna lekcja historii oraz ważne osobiste doświadczenie. Namacalnie Przekonali się, że jest to miejsce pamięci o Zagładzie, barbarzyństwie oraz mrocznym rozdziale w historii ludzkości. W drugiej części młodzież odwiedziła Krakowski Kazimierz - miejsce szczególne, ukształtowane przez wielowiekowe sąsiedztwo chrześcijańsko-żydowskie.
24.10. w przedszkolu odbyła się ekologiczna prezentacja poświęcona segregowaniu śmieci, zorganizowana przez MPGK Alba Dąbrowa Górnicza. Dzieci oglądały bajkę edukacyjną pt: „ Królewna Śnieżka i krasnoludki śmieciuszki”. Uczyły się segregować śmieci do odpowiednich pojemników według kolorów. Posumowaniem zajęć był konkurs. Dzieci otrzymały dyplomy i nagrody.
20 października społeczność czytelnicza ZSP nr 2 włączyła się w międzynarodową akcję #przerwa na czytanie. Z tej okazji uczniowie klas 8a i 8b przygotowali głośne czytanie ,,Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Do wspólnego czytania poematu włączyli się dyrektor szkoły oraz nauczyciele języka polskiego. Uczniowie klasy 5 przedstawili we wszystkich grupach przedszkolnych inscenizację wiersza Jana Brzechwy,,Rzepka”. Natomiast uczniowie klas 1-3 mieli okazję wysłuchać kocich opowieści w Miejskiej Bibliotece Publicznej - Filia 17.
3 pażdziernika klasa VIIIa i VIIIb uczestniczyły w wyjątkowym spacerze ulicami Będzina. W ramach innowacji pedagogicznej - przygotowanej przez p. Agnieszkę Krajniewską -pt.:,,Kultura Żydowska- spotkanie judaizmu z chrześcijaństwem” uczniowie odwiedzili miejsca historycznie i kulturowo związane z judaizmem. Na ich szklaku znalazły się m.in. skwer pod murami obronnymi- miejsce, w którym znajdował się najstarszy cmentarz żydowski, skwer na Wzgórzu Zamkowym- miejsce po Wielkiej Synagodze, kościół Św. Trójcy, dawny żydowski dom modlitwy w tzw. Bramie Cukiermana. Serdecznie dziękujemy p. Jarosławowi Krajniewskiemu za poświęcony czas i przeniesienie nas do świata dwóch kultur i religii. Udało nam się zobaczyć zaledwie kilka ze stu historycznych miejsc. Dla zainteresowanych polecamy: https://etnoeko.wixsite.com/etnoeko/post/szalom-bendin-spacer-ulicami-zydowskiego-bedzina
14 października 2022 r. w Dniu Edukacji Narodowej odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować. Najważniejszą częścią spotkania było ślubowanie oraz pasowanie wielkim piórem. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki. Gratulujemy. W tym dniu życzenia od uczniów przyjęli także wszyscy pracownicy szkoły i przedszkola.
W dniu 7 października obchodzony jest Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie i pracownicy naszej szkoły zdobywali odznakę Eksperta Tabliczki Mnożenia. Zabawom towarzyszył konkurs pt.: "Najpiękniejsza tabliczka mnożenia".
Każdego roku, w drugą sobotę października obchodzony jest Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej. Zwraca on uwagę społeczności międzynarodowej na osoby nieuleczalnie chore i tych, którzy ich wspierają – lekarzy, pielęgniarki, fizjoterapeutów, psychologów, pracowników socjalnych, kapelanów, wolontariuszy. 6 października uczniowie klas: VI, VIIIa i VIIIb spotkali się z pracownikiem Hospicjum Sosnowieckiego. Pan Tomasz Kwiecień, który pełni funkcję koordynatora wolontariatu opowiedział o tym, jak wygląda praca hospicjum. Przedstawił także różne formy wolontariatu hospicyjnego. Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas.
W całej Polsce 20 września najmłodsze dzieci obchodzą swoje święto – Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, aby podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. W naszym przedszkolu na wszystkie dzieci czekało tego dnia moc atrakcji. Przedszkolaki uczestniczyły we wspólnych zabawach, konkursach i grach zespołowych. Było wesoło i kolorowo.
29 września obchodziliśmy wielkie święto miłośników czytania. Z tej okazji w bibliotece szkolnej odbywało się na przerwach głośne czytanie przygód Adasia Niezgódki z,,Akademii pana Kleksa” Jana Brzechwy. W ogólnopolską akcję czytelniczą zaangażowali się szczególnie uczniowie klas 4 i 5 , którzy z atrybutami pana Kleksa przybyli do szkolnej biblioteki.
Akcja promocyjna czytelnictwo została przygotowana we współpracy z MBP Filia 17 w Dąbrowie Górniczej. Prezentowane fotografie zostały wykonane sprzętem zakupionym dzięki udziałowi szkoły w programie Laboratoria Przyszłości.
27 września nasze przedszkole odwiedzili przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej, którzy przybliżyli dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz sprawdzili, czy dzieci pamiętają numery alarmowe. Przedszkolaki otrzymały w prezencie kolorowe książeczki -"Elementarz bezpieczeństwa". Serdecznie dziękujemy za spotkanie.
Z radością informujemy, że wózek dla Julci został już zamówiony. Za kilka tygodni będzie mogła z niego korzystać. Nikt nie spodziewał się takiego odzewu. Wszystkim Darczyńcom serdecznie dziękujemy. Szczególne podziękowania należą się Darczyńcy, który chce pozostać Anonimowy, a który w całości sfinansował zakup odpowiedniego dla Julii sprzętu. Wszystkie przesłane przez Państwa środki zostaną przekazane na codzienną, kosztowną rehabilitację Julci oraz elektryczną dostawkę do wózka. Nie rezygnujemy ze zbiórki! Wspieramy Julcie nadal w jej trudnej, mozolnej walce z chorobą!
30.09 Jagódki i Biedronki odwiedziła pani Krystyna Borkowska – autorka m.in. książek pt. „Bajki Pani Krysi” oraz „W cukierkowie”. Pani Krystyna oczarowała dzieci swoim ciepłem i życzliwością. Odczytała kilka wybranych utworów oraz pokazała przedszkolakom jak powstaje wiersz. Nasz Gość wręczył również dzieciom nagrody i dyplomy za udział w konkursie na zakładkę do książki inspirowaną bajkami i baśniami. Otrzymaliśmy także podpisane przez autorkę książki. Serdecznie dziękujemy Pani za wyjątkowe spotkanie.
Uczniowie, a szczególnie ci, którzy po raz pierwszy przekraczają próg szkoły, to wyjątkowa grupa. Wyjście do szkoły to dla nich zupełnie nowe wyzwanie. Muszą być zatem przygotowani na radzenie sobie z wieloma trudnościami oraz zagrożeniami i znać zasady funkcjonowania poza domem. Dzieci nie zawsze będą mogły iść w towarzystwie osoby dorosłej. Zwłaszcza, że zgodnie z prawem po ukończeniu 7 lat stają się pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego. Bardzo ważną rolę w przygotowaniu dziecka do samodzielnego pokonywania drogi do szkoły i z powrotem odgrywają rodzice. Nauka bezpieczeństwa powinna być wspierana także przez nauczycieli w szkole. Oto Uczniowie klasy II podczas zajęć w terenie : -)