16 października w przedszkolu odbyła się prelekcja na temat higieny jamy ustnej. Przypomniane zostały najważniejsze zasady dbania o zdrowe zęby. Najmłodsze dzieci miały okazję poćwiczyć szczotkowanie ząbków, robiły to z dużą dokładnością. Na koniec odwiedziły wesoły dentobus - specjalnie przygotowany do sprawdzania ząbków. Dentobusy nie są antidotum na epidemię próchnicy, dają jednak możliwość przekazania rodzicom informacji, że ich dzieci wymagają pomocy stomatologicznej. Przedszkolaczki były bardzo dzielne i w nagrodę otrzymały specjalne odznaki.
11.10 zainaugurowaliśmy w przedszkolu cykl zajęć pt.„100 miast na 100 lecie Niepodległości”. Co miesiąc będziemy wspólnie z dziećmi "podróżować" po różnych obszarach Polski.
Na początek odwiedziliśmy najbliższe nam regiony, tj. Zagłębie i Śląsk. Przedszkolaki podzieliły się wiedzą na temat Dąbrowy Górniczej oraz sąsiednich miast. Dzięki przyniesionym przez dzieci i nauczycieli pamiątkom poznaliśmy takie miasta jak Chorzów, Gliwice, Będzin, Katowice i Sosnowiec. Na zakończenie maluszki i średniaki kolorowały herb Dąbrowy Górniczej, a starszaki wykonywały pracę plastyczną węglem.
W poniedziałek 8.11 odwiedziła nas babcia Zosi, pani Jadwiga. Dzięki niej Przedszkolaczki poznały historię „Kapelusza Czarodzieja” oraz opowiadanie „Dzwoneczki owieczki” ze zbioru pt. „Bajki przedszkolaka”.
Pani Jadwiga czaruje dzieci swoim ciepłem i troskliwością. W podziękowaniu za wspólne czytanie, dzieci wręczyły własnoręcznie wykonaną laurkę. Dziękujemy i zapraszamy ponownie!!!
Zasadziliśmy dziś symboliczne, wyjątkowe drzewko. Wyjątkowe, bo masz już swoje imię. Uczniowie klasy VII nazwali je "Mieszko". Wydarzenie realizowane było w ramach projektu „Niepodległa” i miało na celu uczczenie w sposób szczególny 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. To wielkie, ogólnopolskie przedsięwzięcie patriotyczno-ekologiczne organizuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W czwartek 4.10 Przedszkolaki odwiedziły redakcję Dziennika Zachodniego w Sosnowcu. Wycieczka była nagrodą dla dzieci, które w ubiegłym roku zdobyły II miejsce w plebiscycie Dziennika Zachodniego „Grupa przedszkolna na medal”.
Dzieci poznały pracę dziennikarza oraz etapy powstawania gazety. Zaproszono nas do greenroom i drukarni, gdzie na własne oczy widzieliśmy, jak powstaje najnowszy numer dziennika. Uczestniczyliśmy także w naradzie dziennikarzy.
Na pamiątkę spotkania każde dziecko otrzymało plecak, piłkę oraz najnowszy numer Dziennika Zachodniego.
TORNISTRY SZKOLNE - ZALECENIA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO
• waga tornistra nie powinna przekraczać 10 do 15% masy ciała ucznia,
• powinien posiadać ergonomiczną, odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców,
• jego ciężar powinien być rozłożony symetrycznie,
• cięższe rzeczy powinny być umieszczone na dnie, a lżejsze wyżej,
• tornister powinien mieć równe, szerokie szelki,
• długość szelek powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie jednocześnie zapewniając jak najlepsze
przyleganie tornistra do pleców,
• zalecane jest dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej,
• tornister należy nosić na obu ramionach,
• konieczne jest kontrolowanie przez rodziców zawartości tornistra, aby zapobiec zabieraniu przez uczniów
zbędnych rzeczy,
• wskazane jest podjęcie przez rodziców współpracy ze szkołą w celu zorganizowania na terenie szkoły miejsc,
w których uczniowie będą mogli pozostawić część przyborów lub podręczników szkolnych
więcej: stanowisko_tornistry.pdf
Przedszkolaki powitały Jesień. Nie obyło się bez przebieranek. Dzieci ubrały się w jesienne barwy lub przyozdobiły swoje stroje kolorowymi liśćmi. Dziewczynki założyły wianki oraz korale z jarzębiny. Wspólnie omówiliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie. Dzieci malowały jesienne obrazy oraz lepiły kasztanowe ślimaki. W poszukiwaniu Pani Jesieni wybraliśmy się na "słoneczny" spacer.
28 września obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Najpierw były przygotowania, przypominienie zasad, a następnie uczniowie stali się....egzaminatorami. Sprawdzali znajomość możenia i dzielania. Okazuje się, że zarówno młodzi, jak starsi uczestnicy zabawy doskonale pamiętają tabliczkę mnożenia. Gratulacje dla wszystkich Ekspertów.
25 września gościliśmy w przedszkolu ratowników medycznych, którzy pokazali dzieciom, w jaki sposób mogą ocenić, czy komuś z ich bliskich stało się coś złego, zwłaszcza gdy widzą tę osobę nieprzytomną. Przypomnieli także najmłodszym, pod jaki numer należy dzwonić, gdy wydarzy się jakiś wypadek oraz kogo trzeba poinformować. Ratownicy przeprowadzili krótki instruktaż, jak należy pomóc osobie, która uległa wypadkowi. Dziękujemy za prezentację i poświęcony czas !
29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. 27 września uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w głośnym czytaniu „Przygód Tomka Sawyera” M. Twain'a w bibliotece szkolnej. Uczniowie, przebrani za Tomka Sawyera, prezentowali na przerwach przygody tytułowego bohatera lektury szkolnej.
W piątek 21.09 Przedszkolaki gościły przedstawiciela Komendy Miejskiej Policji oraz Straży Miejskiej - rodziców Zuzi z grupy „Jagódki”.
Goście opowiedzieli o zasadach bezpieczeństwa na drodze oraz o tym, jak zachować się, kiedy zbliża się ktoś nieznajomy. W ramach realizacji programu preorientacji zawodowej, dzieci poznały tajniki pracy policji i straży miejskiej, miały okazję obejrzeć sprzęt policyjny, m.in. lizaka, kajdanki, policyjną legitymację. Była to niepowtarzalna okazja, żeby przymierzyć kamizelkę kuloodporną i policyjną czapkę.
Goście zapewnili najmłodszym ogromną dawkę emocji, wizyta okazała się niesamowitą atrakcją, niektórzy prosili nawet o autografy. Bardzo dziękujemy za odwiedziny i poświęcony czas!
W czwartek 20.09 obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Dzieci brały udział w zabawach z chustą animacyjną i balonami. Świetnie spisały się również jako poszukiwacze skarbów. Nie obyło się także bez słodkiego poczęstunku. Dodatkową atrakcją była fotobudka - każdy chętny Przedszkolak mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Z okazji Dnia Przedszkolaka jeszcze raz wszystkiego najlepszego, Kochani!
W czwartek 20 września w naszej szkole obchodziliśmy święto demokracji. W wolnych wyborach, poprzedzonych kilkudniową kampanią wyborczą oraz debatą kandydatów, został wybrany nowy Samorząd Uczniowski. Największą liczbę głosów uzyskał Jakub Mańko z klasy VIII, który tym samym został Przewodniczącym SU. Serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy w nowym roku szkolnym
W poniedziałek 24.09.2018 o godz.16.30 odbędzie się spotkanie z Rodzicami, poświęcone specjalnym potrzebom edukacyjnym uczniów.
Serdecznie zapraszamy!
W poniedziałek 17.09 zainaugurowaliśmy kolejny sezon działalności Czytelniczego Klubu Malucha „Czytadełko”.
Pomysł głośnego czytania w bibliotece spotkał się z dużym entuzjazmem dzieci oraz ich Rodziców (i nie tylko), którzy z chęcią współtworzyli nasz Klub.
W tym roku współpracujemy z Biblioteką Miejską. Pierwsze spotkanie w ramach „Czytadełka” poprowadziła pani Basia, kierownik filii. Dzięki niej dzieci poznały przygody Kacpra – bohatera książki Grzegorza Kasdepke pt. „Kacperiada”.
Dziś w przedszkolu odbyły się pokazowe zajecia sportowe organizowane przez firmę Przedszkoliada. Dzieci wybrały się na "wycieczkę" z Kangurem, z którym miały okazję poćwiczyć. Zajęcia pokazowe odbyły się pod okiem wychowawczyń. Uśmiechy dzieci jednoznacznie pokazują, że były to bardzo wesołe ćwiczenia i sprawiły maluchom wiele radości.
W minionym tygodniu Uczniów klasy I odwiedził przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji. Podczas pogadanki policjant przybliżył zasady właściwego zachowania się na drodze, prawidłowego przechodzenia przez jezdnię, a także przypomniał o obowiązku noszenia "odblasków" i płynących z tego korzyści. Nie zabrakło też wskazówek dotyczących zachowania ostrożności w kontaktach z obcymi i zagrożeń, jakie mogą spotkać w domu, szkole i na placu zabaw.
Zainaugurowana przez Parę Prezydencką 28 lutego tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Dąbrowie Górniczej im. S. Żeromskiego w Narodowym Czytaniu uczestniczyli uczniowie klas VII i VIII oraz przedstawiciele lokalnej społeczność. Powieść patrona pt. "Przedwiośnie" czytali : dyrektor szkoły, nauczyciele, uczniowie, pracownik administracji, absolwentka naszej szkoły, pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej oraz przedstawiciele Rodziców i Rady Osiedla. Serdecznie dziękujemy Gościom za przyjęcie zaproszenia. Uroczystość przygotowały p. Renata Mendel oraz p. Agnieszka Kustra.
11.09.2019 odbędą się spotkania z wychowawcami:
Szkoła- godz. 17.00
Przedszkole - godz. 16.30
Zapraszamy !