Nasz szkoła bierze udział w drugiej edycji ogólnopolskiego programu promującego czytanie oraz aktywność bibliotek pt. "Biblioteka- Dobre miejsce dla człowieka". Celem programu jest także wsparcie pozytywnego wizerunku biblioteki szkolnej jako przyjaznego i bezpiecznego miejsca w szkole. Przed nami wiele różnorodnych zadań do wykonania. Będziemy relacjonować na bieżąco. Trzymajcie kciuki!
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkoleniu prowadzonym przez żołnierza Wojska Polskiego w ramach programu edukacyjno-obronnego, który był przygotowany we współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej. Zajęcia zawierały treści z obszarów: wojskowości, obronności, bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej. Uczniowie zapoznali się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy.
Przedszkolaki z niecierpliwością wyczekują odwiedzin Świętego Mikołaja - Tygryski, Biedronki i Jagódki przygotowały dla niego rysunki. Wszystkie trafiły do świątecznych skarpet - Mikołaj ma je podobno osobiście odebrać, a później...Hmm. Ciekawe, co będzie później?
Piątek w naszej szkole przebiegał pod hasłem wróżb i zabaw andrzejkowych. Każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Zgodnie z tradycją - św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy i za sprawą znaków podpowiada nam, co nas będzie czekać w przyszłości. Imprezę przygotował Samorząd Uczniowski pod kierunkiem p. Magdaleny Stokowskiej.
Miło nam poinformować, że uczennica klasy I Michalina Tarapacz zajęła II miejsce w Miejskim Świetlicowym Konkursie Plastycznym "Jesienny kolaż". Gratulujemy!
Nasze przedszkole dołączyło do ogólnopolskiego programu "Kodowanie na dywanie". Poprzez naukę kodowania w twórczy i atrakcyjny dla dziecka sposób można rozwijać wiele kluczowych umiejętności, m.in. logiczne myślenie, umiejętności matematyczne i analityczne.
W poniedziałek 25 listopada przedszkole opanowało misiowe szaleństwo. Najmłodsi w towarzystwie pluszowych przyjaciół poznali przygody Kubusia Puchatka, wykonali wyjątkowe misiowe portrety oraz misie z balonów. Był to dzień pełen zręcznościowych gier, zabaw oraz ćwiczeń gimnastycznych. W szkole dobrą zabawę uczniom zapewnił miś ŻeRomek :-)
Obchodzony 21 listopada Dzień Życzliwości to wspaniały moment do przypomnienia, jak ważne w naszych codziennych relacjach są proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia, a także jak przyjemną atmosferę wprowadza uśmiech na twarzy. W szkole pojawiła się skrzynka "Poczta Życzliwości", do której uczniowie mogli wrzucać miłe liściki, pozdrowienia, laurki. Stworzyliśmy także „Drzewo życzliwych dłoni”.
21 listopada przedszkolaki oraz uczniowie klasy I wzięli udział w projekcie ekologicznym, której partnerem była ALBA S.A.. Głównym celem warsztatów pt. „Piątka za segregację" było zachęcanie dzieci do dbania o środowisko i porządkowania śmieci. Dzieci rozpoznawały materiały, z których wykonane były odpady, a następnie wkładały je do odpowiednich pojemników (makulatura, szkło, plastik).
Nasze Przedszkolaki są od listopada pełnoprawnymi członkami Klubu Mleczaka. Przy pomocy Ząbka Mleczaka, Krokodyla Aleksandra i Lisicy Karoliny zdobyły pierwszą sprawność "Mleczak", utrwalając wiedzę na temat higieny zabków - właściwego szczotkowania oraz unikania cukru.
Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły zakwalifikowali się do Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Patriotycznej "Biało- Czerwona".
W kategorii duety/zespoły - grupa wokalna Con Passione w składzie: Agata Górska, Lena Kulpanowicz, Zuzanna Lesiak, Amelia Socha z klasy V oraz Antoni Krajniewski z klasy VII.
W kategorii wykonawcy do lat 10 - Aleksandra Nalepa z klasy I.
Opiekunem młodych artystów jest p. Mariola Zdziarska. Gratulujemy!
Kubusiowi Przyjaciele Natury to ogólnopolski program edukacyjny o tematyce ekologicznej. Celem jest zachęcanie najmłodszych do dbania o środowisko naturalne, uczenie zdrowych nawyków żywieniowych oraz rozbudzanie szacunku do przyrody. Przedszkolaki w październiku i listopadzie zrealizowały już dwie Kubusiowe misje:
"przedszkole", dzięki której dowiedziały się, jakie codzienne działania w przedszkolu mogą przysłużyć się zahamowaniu zmian klimatycznych
"dom", w której przyjrzeliśmy się ekonawykom możliwym do wprowadzenia w domach
Przed nami kolejne zadania do wykonania , trzymajcie kciuki!
W związku z zakwalifikowaniem się naszej szkoły do udziału w I etapie edycji 2024/2025 cyklu edukacyjnego z zakresu ekonomii społecznej, uczniowie klasy VIII wzięli udział w warsztatach „Poznaj przedsiębiorstwo społeczne – społeczno-ekonomiczna TIK-owa gra terenowa”, które poprowadził pan Tomasz Pawłowski z Fundacji trzeci.org. Cykl ten organizowany jest przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego.
Uczniowie dowiedzieli się, czym jest ekonomia społeczna oraz jak ważną rolę w aktywizowaniu i wspieraniu osób zagrożonych wykluczeniem społecznym pełnią przedsiębiorstwa społeczne. Do grup szczególnie zagrożonych wykluczeniem społecznym należą przede wszystkim osoby: długotrwale bezrobotne, bezdomne, uzależnione i izolowane. Dowiedzieli się także, na czym polega idea banków czasu i jak można wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności dla dobra lokalnej społeczności. Warsztaty idealnie wpisały się w Światowy Tydzień Przedsiębiorczości (Global Entrepreneurship Week) - inicjatywę promującą postawy przedsiębiorcze wśród młodych ludzi, która organizowana jest od 2008 roku, w 180 krajach świata.
17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. Z tej okazji nasza społeczność wzięła udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjno-zdrowotnej #fioletowelove2024 pod patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty. Jej celem jest zwiększenie świadomości na temat problemów i wyzwań związanych z wcześniactwem oraz trudności, jakich doświadczają hospitalizowane niemowlęta. Nad organizacją akcji czuwały p. M. Stokowska i p. E. Tarapacz.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia pojawił się na kartkach „Kalendarza nietypowych świąt” 14 lat temu. Nasza szkoła od wielu lat uczestniczy w tym ciekawym projekcie edukacyjnym, który łączy matematykę z zabawą. Koordynatorem akcji była p. A. Kustra.
Muzeum Miejskie „Sztygarka” serdecznie zaprasza na Barbórkę Rodzinną pn. „Szlakiem górniczych legend”, która odbędzie się 4 grudnia od godz.15.00. W programie wiele atrakcji, m.in.:- pochód barbórkowy,- rozstrzygnięcie konkursu „Szlakiem górniczych legend”,- rozświetlenie choinki,- bal kostiumowy dla dzieci (wstęp 5 zł – szczegóły PKZ).
Społeczność Zespołu Szkół Muzycznych im. M Spisaka w Dąbrowie Górniczej serdecznie zaprasza przedszkolaków, uczniów oraz ich rodziców na DZIEŃ OTWARTY, który odbędzie się 17 grudnia 2024r. w godzinach 15.00- 18.00. Na gości czeka wiele muzycznych niespodzianek: muzyczne prezentacje w wykonaniu uczniów, możliwość uczestniczenia w zajęciach, a także kiermasz świąteczny
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem p. Magdaleną Stokowską, uczestniczyli w III Forum Samorządów Uczniowskich w Pałacu Kultury Zagłębia. Dzięki udziałowi w warsztatach dowiedzieli się m.in. jak działa Rada Miejska, jak świadomie uczestniczyć w życiu publicznym?
Uczniowie klasy VI Zofia Wystub i Wiktor Ziętek wraz z opiekunem p. Mariolą Dulkowską wzięli udział w miejskich obchodach Święta Niepodległości i złożyli w imieniu całej społeczności ZSP nr 2 biało- czerowne kwiaty pod pomnikiem Żołnierza Zwycięzcy, upamiętniającym mieszkańców poległych za wolność Polski w latach 1914-1921.
W ramach Dni Wolnościowych Dąbrowy Górniczej przedstawiciele naszej szkoły pod opieką P. Mateusza Guzego wzięli udział w I MARSZOBIEGU “Z ŻEROMSKIM KU NIEPODLEGŁOŚCI ”. Organizatorem tej wyjatkowej imprezy było II Liceum Ogółnokształcące.