'Naród, który traci pamięć, traci sumienie." /Z. Herbert/
1 listopada 1918 roku to niezwykle ważna data w historii naszej ojczyzny. Po 123 latach niewoli nasz kraj odzyskał upragnioną wolność. W ramach obchodów Święta Niepodległości 7 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Słowem i dźwiękiem przybliżyliśmy naszą bolesną historię oraz uczciliśmy pamięć tych, którzy poświęclili się dla ojczyzny. W piątek 8 listopada w ramach akcji "Szkoła do hymnu" punktualnie o godz. 11.11 wspólnie zaśpiewaliśmy "Mazurka Dąbrowskiego".
8 listopada Przedszkolaki wzięły udział w Ogólnopolskiej Akcji „Szkoła do Hymnu”. Patronat na wydarzeniem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dokładnie o symbolicznej godzinie 11:11 wszystkie przedszkolaki uroczyście odśpiewały „Mazurka Dąbrowskiego”. Dzieci pamiętały tego dnia o uroczystym ubiorze, przygotowały także biało - czerwone ozdoby.
„Ludzie ludziom zgotowali ten los.”
5 listopada 2024 roku uczniowie klasy VII i VIII pod opieką wychowawców oraz pedagoga szkolnego złożyli wizytę w Muzeum i Miejscu Pamięci Auschwitz- Birkenau. Zwiedzili teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, który dla świata stał się symbolem terroru, ludobójstwa i zagłady. Była to cenna lekcja historii oraz ważne osobiste doświadczenie. Namacalnie Przekonali się, że jest to miejsce pamięci o Zagładzie, barbarzyństwie oraz mrocznym rozdziale w historii ludzkości. W drugiej części młodzież odwiedziła Krakowski Kazimierz - miejsce szczególne, ukształtowane przez wielowiekowe sąsiedztwo chrześcijańsko-żydowskie.
Pamiętamy zarówno o tych nieznanych i bezimiennych, jak i o szczególnie bliskich nam osobach. Jak co roku uczniowie naszej szkoły złożyli kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. Przygotowania do Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego to nie tylko prace porządkowe czy palenie zniczy, ale przede wszystkim pamięć o zmarłych i troska o miejsca ich spoczynku. Społeczność szkoły reprezentowali uczniowie klasy VI, którzy odwiedzili parafialny cmentarz pod opieką p. M. Dulkowskiej.
6 listopada świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. To był dzień pełen muzyki, tańca oraz tematycznych zabaw ruchowych. Przedszkolaki wysłuchały fragmentów znanych baśni i zaprezentowały się w swoich wyjątkowych przebraniach. W tej magicznej atmosferze rozstrzygnęliśmy także przedszkolny konkurs plastyczny pt. "Portret mojego bajkowego bohatera", zorganizowany przez p. Agnieszkę Pawlik. Jury w składzie: p. Magdalena Stokowska, p. Iwona Bargieła oraz p. Agnieszka Juszczak wyłoniło następujących laureatów: I miejsce - Julia Gola, gr. Biedronki; II miejsce - Tymon Dziura, gr. Tygryski; III miejsce - Zuzanna Suska, gr. Tygryski. Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Jeże nawet nie wiedzą, że 10 listopada obchodzimy Dzień Jeża, bo wtedy śpią już zwinięte w ciasny kłębuszek w swoim gnieździe z liści i trawy, ukrytym wśród gałęzi na ziemi. Jeżeli zimą spotkamy jeża na swojej drodze – to oznacza, że ma on kłopoty. Nakarmy go koniecznie! Wystawmy miseczkę z mięsem (nie mlekiem – tylko mu zaszkodzimy)! Rumiane jabłuszka na kolcach należy włożyć między bajki, bo jeże, jako że należą do rzędu ssaków owadożernych – nie przepadają za owocami. Uczniowie klasy III już teraz z okazji święta jeża przygotowali wystawę swoich prac. Wykonali je korzystając z plasteliny i ziarenek słonecznika. Takie zadanie doskonale rozwija motorykę i kreatywność dzieci.
22 października klasa VII odwiedziła Pszczynę. Uczniowie obejrzeli spektakl na podstawie sztuki A. Fredry "Zemsta" w wykonaniu aktorów krakowskiego Teatru "Krakoteka". Samo przedstawienie zostało realizowane w sposób tradycyjny z dbałością o kostium i rekwizyty. Nowatorskie było natomiast zastosowanie na dużym ekranie efektów wizualnych. Piękna pogoda zachęciła do spaceru, a kiedy wszyscy zgłodnieli, z przyjemnością zjedli włoskie przysmaki - jak zawsze prym wiodła pizza :-)
Już od 16 października 2024 roku możesz złożyć wniosek i pozyskać fundusze na realizację swoich marzeń! Napisz projekt i wyślij formularz na adres fim@dg.pl.Czekamy na Wasze pomysły do 30 października 2024 roku.
Zasady wydawania duplikatów legitymacji szkolnej:
W przypadku utraty lub zniszczenia oryginału legitymacji szkolnej rodzic ucznia lub pełnoletni uczeń wypełnia wniosek (załącznik nr 2) o wydanie duplikatu legitymacji z podaniem przyczyny ubiegania się o duplikat.o wniosku należy dołączyć potwierdzenie wniesienia opłaty.
Za wydanie duplikatu legitymacji szkolnej pobiera się opłatę w wysokości równej kwocie opłaty skarbowej od poświadczenia własnoręczności podpisu – 9zł.
Na duplikacie legitymacji szkolnej umieszcza się słowo „DUPLIKAT”. Numer na duplikacie legitymacji pochodzi z rejestru wydanych legitymacji szkolnych i jest kolejnym numerem z wykazu wydanych legitymacji. Data na duplikacie legitymacji to data wystawienia duplikatu.
Termin wykonania duplikatu legitymacji szkolnej – do 7 dni.
Z chwilą otrzymania duplikatu traci ważność oryginał legitymacji
Opłaty za wydanie duplikatu legitymacji szkolnej wnosi się na konto bankoweszkoły: nr konta: 90 1560 0013 2002 6847 9000 0010odbiorca: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Dąbrowie Górniczej. W tytule przelewu należy podać: imię nazwisko ucznia, klasę oraz informację, za co wnosi się opłatę: wydanie duplikatu legitymacji.
więcej: Regulamin_legitymacje.doc
Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców, pedagogów, wszystkich pracowników oświaty. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i ustanowiona przez Sejm Rozbiorowy 1773 roku. 14 października 2024r. podczas akademii do grona uczniów przyjęci zostali Pierwszoklasiści, którzy złożyli uroczyste ślubowanie. Uczniowie pod kierunkiem p. Iwony Bargieły i p. Magdaleny Stokowskiej przygotowali program artystyczny. Zaprezentowali zdolności recytatorskie, teatralne i muzyczne.
"Jedzie pociąg z daleka..." wycieczka uczniów klass IV i V. Wisła przywitała nas słoneczną pogodą. W pierwszej kolejności zwiedzaliśmy centrum Wisły- park Kopczyńskiego, amfiteatr im. Stanisława Hadyny. Następnie przeszliśmy do zabytkowego Parku Przygód, gdzie znajdują się miniatury zabytków, które można spotkać podróżując wzdłuż nurtu Wisły. Po pysznym obiedzie zwiedzaliśmy wystawę budowli z klocków LEGO oraz wystawę 3D Trick Gallery - największą interaktywną kolekcję obrazów 3D w Polsce. Zmęczeni, pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną.
Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Górniczej serdecznie zaprasza uczniów klas siódmych i ósmych do skorzystania z dyżurów doradców zawodowych w ramach Regionalnego Forum Doradztwa Zawodowego organizowanego przez Śląskie - Rynek Pracy oraz Metis - samorządowa, akredytowana placówka doskonalenia nauczycieli.
Doradcy będą do dyspozycji w dniach 14 - 18 października 2024 r. w godzinach 13:30 - 15:00 pod numerami telefonów 32 262 37 39 wew. 215 i 32 262 37 39 wew. 241.
Więcej informacji na temat Forum tutaj: https://doradztwo.metis.pl/
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna przedstawia ofertę dla rodziców i uczniów - rok szkolny 2024/2025
Doradztwo zawodowe Oferta.doc
Wsparcie Oferta_ppp.doc
W piątek 4 października odwiedzili nas policjanci z Komendy Miejskiej w Dąbrowie Górniczej. Dzieci otrzymały wskazówki dotyczące bezpieczeństwa w kontaktach z obcymi, utrwaliły także wiedzę na temat ruchu pieszych i rowerzystów. Największą atrakcją była dla Przedszkolaków możliwość wejścia za kierownicę radiowozu.
Dziękujemy za odwiedziny!
Po raz drugi bierzemy udział w akcji "Szkoły Pełne Talentów" Lidla.
Jak przekazać Talenciaka?
Akcja trwa do 31 pażdziernika.
Zachęcamy do zaangażowania, zdobyte Talenciaki szkoła i przedszkole wymienią na nagrody.
Dzieci z przedszkola miały niezwykłych gości - trzy urocze psy rasy border collie.
Przedszkolaki poznały zasady bezpiecznej zabawy z czworonogiem, po czym przy ich asyście utrwaliły znajomość zasad ruchu drogowego. Dogoterapia nie tylko oswaja dziecko z psem, ale też uczy prawidłowego zachowania wobec czworonoga.
Wycieczka do Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu była niesamowitą przygodą. Uczniowie klasy VI przeszli podziemną trasą, poznali dawne narzędzia górnicze, płynęli łodzią. "Górnicza" wyprawa dostarczyła wielu wrażeń i oddziaływała na różne zmysły -światłocień, odgłosy kapiącej wody, bujna roślinność.
W zwiedzaniu towarzyszył im legendarny Skarbek ;-)
Rok temu we wrześniu uczniowie klasy VI i VII brali udział w rajdzie rowerowym. W 2024r. prawie w tym samym składzie postanowili wyprawę powtórzyć
W czwartek 26 września odzwiedziła nas grupa harcerzy, aby opowiedzieć o różnych formach aktywności i zachędzić naszych uczniów do wstąpienia w szeregi ZHP. Wśród harcerzy była nasza absolwentka Milena :-) Drużymy prowadzą działalnoścć artystyczną, ekologiczną, turystyczną, obronnością, zajmują się ratownictwem medycznym czy żeglarstwem. Więcej: