W ramach tegorocznych obchodów Tygodnia Bibliotek 2022 Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 17 oraz Biblioteka Szkolna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 zorganizowały konkurs plastyczny „Biblioteka - nasz mały świat”. Biblioteka to nie tylko miejsce, w którym na półkach piętrzą się kolorowe książki, ale także integralna cześć każdej społeczności. Korzystanie z jej zasobów nie tylko rozwija intelekt, ale także wyrobia u dzieci poczucie odpowiedzialności. Niezwykle ważne jest zatem kształtowanie pozytywnych relacji między młodym człowiekiem, a biblioteką. Laureatami konkursu zostali: Julia Białas - I miejsce, Kaja Matusiak i Zuzanna Lesiak- II Miejsce, Helena Wcisło- III miejsce. Wyróżnienie otrzymał Mateusz Grabis. Wszystkim uczestnikom i laureatom serdecznie gratulujemy!
Od wielu lat Wojewódzki Konkurs Wielka Liga Czytelników cieszy się niezwykłym powodzeniem wśród uczniów. W tegorocznej edycji konkursu udział brało 5985 uczniów z naszego województwa. Niezmiernie miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły zdobyli tytuł I WICEMISTRZA POWIATU w kategorii I-III oraz I WICEMISTRZA POWIATU w kategorii IV-VIII. Serdecznie gratulujemy!
12.05 odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców dzieci z grup "Biedronki" i "Jagódki". Po wspólnym przywitaniu, dzieci zapoznały się z bajką o Smoku Łasuchu z Łasuchowa, który przygotował dla nich szereg zadań do wykonania. Zwieńczeniem zajęć były zabawy z rodzicami z wykorzystaniem mas sensorycznych, przygotowanych własnoręcznie przez dzieci. Zajęcia poprowadziły p. A. Pawlik oraz p. K. Gaj.
Uczniowie i Przedszkolaki uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych prowadzonych przez przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej. Każda grupa miała swoje indywidualne spotkanie z policjantami. Głównym celem prelekcji było kształtowanie i promowanie pozytywnych postaw w zakresie bezpieczeństwa i przygotowanie dzieci do odpowiedzialnych zachowań w różnych sytuacjach. Policjanci zwracali uwagę na bezpieczeństwo na drodze i zagrożenia wynikające z nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego. Przypominieli podstawowej zasady poruszania się rowerem po drodze. Zwrócili również uwagę na właściwe zachowanie podczas zbliżających się wakacji.
Czwartkowy rajd rowerowy wokół jeziora Pogoria klas VIIa i VIIb to doskonała forma integracji, a jednocześnie praktyczna nauka bezpiecznego podróżowania.
Edukacja europejska to konieczna część edukacji obywatelskiej i historycznej, to treści poświęcone wartościom i wspólnocie. Nauczanie o Europie, integracji europejskiej, jak i kreowanie „europejskiego myślenia” i nabywanie europejskich kompetencji to inwestowanie społeczne i kulturowe w jednostkę. 10 maja odbyła się prezentacja twórczych dokonań naszych uczniów, które są efektem zadań realizowanych w ramach innowacji pedagogicznej "Razem w Europie". Podsumowaniem projektu był wspólny piątkowy taniec Belgijka, który może być wykonywany w parach w rytmie skocznej muzyki, mogą ją zatańczyć wszyscy chętni niezależnie od wieku. Projekt realizowały p. Mariola Dulkowska oraz p. Iwona Sikora.
Powiatowy Urząd Pracy przygotował dla młodzieży kończącej szkołę podstawową Informator ósmoklasisty zawierający opis kierunków kształcenia w szkołach ponadpodstawowych z Dąbrowy Górniczej Informator_szkolny_2022-2023_DG.pdf
Jazda rowerem powinna odbywać się pod opieką osoby dorosłej – rodzica albo innego opiekuna. Samodzielne przejażdżki z zachowaniem bezpieczeństwa są możliwe po uzyskaniu uprawnienia jakim jest karta rowerowa. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami karta rowerowa jest jednym z dokumentów uprawniających do kierowania rowerem te osoby, które nie mają 18 lat. Ubiegać się o nią mogą wszystkie dzieci, które ukończyły 10 rok życia. W naszej szkole co roku uczniowie klasy IV na lekcjach techniki poznają zasady poruszania się i bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także podstawowe wyposażenie i obsługę jednośladu. Po takim kursie wszyscy czwartoklasiści przystępują do egzaminu na kartę rowerową, który składa się z części teoretycznej i praktycznej. W roku szkolnym 2021/22 do egzaminu praktycznego przystąpili również uczniowie klasy V w związku sytuacją pandemiczną, która uniemożliwiła przeprowadzenie egzaminu w ubiegłym roku.Uczniowie w czasie pokonywania toru jazdy musieli wykazać się umiejętnością przygotowania do jazdy i ruszania na płaskim terenie, wsiadania i zsiadania z roweru, utrzymania kierownicy przy użyciu jednej ręki, jazdy po prostej, łukach i łukach w kształcie ósemki, hamowania, właściwego reagowanie na znaki. Gratulujemy zdanego egzaminu i życzymy szerokości!
Z radością informujemy o sukcesie naszych uczniów w międzynarodowym konkursie Kangur Matematyczny. Laureatem został Mateusz Kubarek, wyróżnienia otrzymali: Zofia Wystub, Adam Sienkiewicz i Bartosz Markowicz. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
9 kwietnia Teatr Edukacyjny zaprosił uczniów na spektakl zatytułowany "Savoir-Vivre - Nauka Dobrego Wychowania i Etykiety". Artystyczne spotkanie rozpoczęło się krótkim wprowadzeniem przypominającym uczniom wszystkich klas, czym są zasady dobrego wychowania oraz kiedy i gdzie należy je stosować. Podczas występu poruszono wiele zagadnień, m.in. znajomość obyczajów i form towarzyskich, ubiór na każdą okazję, zasady dotyczące komunikacji, zwroty grzecznościowe, pojęcie faux pas. Przedstawienie miało charakter interaktywny. Uczniowie odgrywali scenki, brali udział w quizie tematycznym. Spotkaniu przyświęcała zasada "Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany."
Mamy przyjemność poinformować, że przystąpiliśmy do realizacji projektu finansowanego z funduszy Europejskich w ramach programu Erasmus+. Akcja KA210-SCH. Już w czerwcu grupa Dąbrowskich nauczycieli wraz z kadrami kierowniczymi będzie miała okazję poznać model edukacji włączającej funkcjonujący w Hiszpanii. Temat projektu: Edukacja włączająca kluczem do sukcesu pedagogicznego (2021-2-PL01-KA210-SCH-000050090) Dofinansowanie: 30 000 Euro Termin realizacji: 01.03.2022 – 01.11.2022 Lider projektu: Fundacja Szkolna Technicznych Zakładów Naukowych Partner: Euromind Projects SL (Hiszpania) Celami projektu są: – Podnoszenie jakości edukacji poprzez działania uwzględniające zróżnicowane potrzeby rozwojowe i edukacyjne wszystkich uczniów – Poznanie pedagogicznych i dydaktycznych aspektów pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i problemami edukacyjnym – Wzrost kompetencji językowych – Wzbogacenie wiedzy kulturowej – Wymiana dobrych praktyk projektowych i doświadczeń Należy nadmienić, że temat projektu wpisuje się w priorytety polityki oświatowej MEN. Projekt da możliwość zdobywania wiedzy poprzez doświadczenie i aktywne działanie kadr pedagogicznych.
W czwartek 12 maja o godz. 16.30 odbędą się zebrania z Rodzicami.
Zapraszamy!
W piątek 6 maja do Przedszkolaków przyjechali wyjątkowi goście - strażacy z OSP Ujejsce. W trakcie spotkania Panowie opowiedzieli nam o swojej pracy, która bywa ciężka i niebezpieczna. Dzieci dowiedziały się, że praca strażaka nie polega tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas powodzi i wypadków samochodowych.
Przedszkolaki miały możliwość obejrzeć sprzęt gaśniczy oraz sprawdzić się w roli strażaka. Jednak największe zainteresowanie wzbudził wielki czerwony wóz, do którego każdy mógł wejść i poczuć się jak prawdziwy strażak. Serdecznie dziękujemy przedstawicielom OSP za przybycie i poświęcenie nam swojego cennego czasu. A z okazji Święta Strażaka życzymy dużo zdrowia i satysfakcji w pracy!
Wychowankowie naszego przedszkola mieli przyjemność oglądać przedstawienie teatru cieni o Mikołaju Koperniku oraz brać udział w zajęciach warsztatowych. "Mikołaj, chłopiec, który czesał grzywkę na prawo" to wspaniałe przedstawienie w wykonaniu pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej. Dzieci podczas warsztatów poznały tajniki i magię tego wyjątkowego teatru.
Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 r. Celem święta jest promowanie szacunku do flagi oraz propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. W tym dniu Polacy z dumą wywieszają flagi w domach i instytucjach państwowych. 2 maja obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Szanowni Państwo,
Zgłoszenie dzieci na dyżur wakacyjny do przedszkoli/oddziałów przedszkolnych w Dąbrowie Górniczej odbywać się będzie w okresie od 4 do 13 maja 2022 r.
Szczegóły poniżej:
Rowerowy Maj to największa kampania w Polsce promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, grona nauczycielskiego oraz rodziców i opiekunów. Rowerowy Maj, poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii. Każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na zajęcia w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Powodzenia! Pamiętajcie o zachowaniu zasad bezpieczeństwa drogowego!
Delegatura Kuratorium Oświaty w Sosnowcu informuje, że wykaz szkół ponadpodstawowych dostępnych dla absolwentów szkół podstawowych w rekrutacji na rok szkolny 2022/2023, został zamieszczony na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Katowicach www.kuratorium.katowice.pl w zakładce Rodzice i uczniowie/Rekrutacja oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Kuratorium w zakładce Ogłoszenia/Ogłoszenia inne.
https://kuratorium.katowice.pl/index.php/category/rodzice-i-uczniowie/rekrutacja/
Drogi Uczniu, poniżej znajdziesz opis sposobu postępowania – nazwiemy go algorytmem – przed egzaminem ósmoklasisty z każdego przedmiotu oraz zalecenia, co możesz zrobić, by się niepotrzebnie nie stresować. Zachęcamy do lektury:
W tym roku nauczyciele i uczniowie naszej szkoły, po raz kolejny, uczestniczyli w społeczno-edukacyjnej Akcji Żonkile- Łączy nas pamięć, której celem było upamiętnienie 79. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Nauczyciele przeprowadzili zajęcia poświęcone tym wydarzeniom, do których materiały przygotowało Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Uczniowie wysłuchali premier literackich i obejrzeli projekcje filmowe opracowane stosownie dla każdej grupy wiekowej. Uczestnictwo w Akcji Żonkile stało się okazją do pogłębienia wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim.
Młodzież z klas starszych wykonała papierowe żonkile symbolizujące pamięć, szacunek i nadzieję. Tradycja tego symbolu związana jest z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów. Marek Edelman jest autorem słów będących motywem przewodnim tegorocznych obchodów "Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia".Podziekowania_od_dyrektora_Muzeum_POLIN-1.pdf