Po długiej przerwie "covidowej" udało nam się zorganizować II Turniej Tenisa Stołowego. Tym razem o charakterze międzynarodowym, brali w nim bowiem udział nasi Goście z Ukrainy. Po prawie trzech godzinach zmagań wyłoniono zwycięzców w kilku kategoriach. Szczegółowe wyniki: grupa młodsza - I miejsce Adam Sienkiewicz, II miejsce Antoni Krajniewski, III miejsce Szymon Zębik; grupa starsza- I miejsce Filip Sitkiewicz, II miejsce Oliwier Gerhard, III Izabela Markowicz, Rodzice i Goście - I miejsce p. Dagmara Stehlik, II miejsce p. Marcin Sikorski, III miejsce p. Andriej Mysheniuk. Organizatorem była Rada Rodziców oraz Nauczyciele: Iwona Bargieła, Mateusz Guzy. Szczególnie dziękujemy Radzie Rodziców, która ufundowała sportowe nagrody. W trakcie turnieju odbyło się również "Spotkanie przy kawie" dedykowane naszym Ukraińskim Gościom.
Z okazji „Międzynarodowego Dnia Ziemi” w naszym przedszkolu został zorganizowany „Dzień zielonego ziemianina”. Przedszkolaki założyły ogródek, czynnie brały udział w upiększaniu przedszkolnej przestrzeni: sadziły przyniesione przez siebie warzywa, kwiaty i zioła. Teraz dbają, by nie zrywać i nie łamać kwiatów oraz codziennie je podlewać. Zajęcia edukacyjne "Od nasiona do rośliny" miały również na celu poszerzanie wiadomości dzieci na temat niezbędnych warunków do rozwoju roślin. Kącik przyrody jest dla najmłodszych doskonałym miejscem do prowadzenia eksperymentów i obserwacji, która pozwala poznać cyklu rozwoju roślin. Uczy także wrażliwości i systematyczności. Serdecznie dziękujemy p. Marcie Piotrowskiej za przekazanie naszym małym ogrodnikom roślin oraz ziemi. Bratki posadzone :-)
Wszyscy trzecioklasiści znają tabliczkę mnożenia, ale wczoraj na lekcji języka angielskiego okazało się że 12:4=... 4! Chodzi oczywiście o miesiące, jakie znajdziemy w każdej porze roku :) Uczniowie pracowali w grupach i tworzyli prace, które polegały na rozpisaniu nazw miesięcy wpisujących w określoną porę roku (oczywiście w języku angielsku, a także ...ukraińskim dzięki obecności Rodiona), a potem rozmawiali i rysowali to, co z danym miesiącem i porą roku im się kojarzy :)
We wtorek 12. 04 w siedzibie OSP Ujejsce odbyło się szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Wzięli w nim udział chętni uczniowie z klasy VIII. Pomysłodawczynią przedsięwzięcia była p. Renata Solipiwko, warsztaty przeprowadził p. Paweł Pietrukaniec - ratownik medyczny, który zdobył doświadczenie w trakcie kilkunastoletniej pracy w zespołach wyjazdowych pogotowia ratunkowego, służbie w Jednostce Ratowniczo- Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej oraz w pracy w charakterze wykładowcy na kierunku ratownictwo medyczne. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i poświęcony czas.
Miło nam poinformować, że uczeń klasy VIIa Mateusz Kubarek uzyskał tytuł Finalisty w Ogólnopolskim Konkursie Matematyczno - Informatycznym InstaLogik 2021/2022. Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów zainteresowanych zagadkami logicznymi, matematyką, do tych, którzy interesują się programowaniem lub chcieliby postawić w programowaniu pierwsze samodzielne kroki. Gratulujemy!
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Miejski Dąbrowa Górnicza zorganizowało konkurs plastyczny pt. „Dąbrowa Górnicza Przyszłości”, pod honorowym patronatem Posła na Sejm RP Roberta Warwasa. Konkurs był skierowany do dzieci i młodzieży z klas IV-VIII dąbrowskich szkół podstawowych, w których działają koła TPD. Miło nam poinformować, że wśród Laureatów znalazły się: Amelia Gawryś z kl. V, Milena Krajniewska - kl. VIIb oraz Angelika Świtaj - kl. VIIa. 4 kwietnia, w Fabryce Pełnej Życia otwarto wystawę zakwalifikowanych prac. Nagrodą był wyjazd do Warszawy. Gratulujemy!
W piątek 1 kwietnia odbyły się zajęcia w ramach projektu Kampania Kolejowe ABC. Edukatorzy z Urzędu Transportu Kolejowego prowadzili warsztaty, podczas których rozmawiali z dziećmi m.in. o bezpieczeństwie w pociągu, na dworcu czy na peronie. Podczas zajęć wykorzystywane były pomoce dydaktyczne, takie jak aplikacja interaktywna czy mobilne miasteczko kolejowe. Po zakończonej lekcji wszyscy uczestnicy otrzymali pakiety bezpiecznego podróżnika. Przedszkolaki w prezencie otrzymały także maskotkę nosorożca Rogatka oraz kolorowego węża spacerowego. Serdecznie dziękujemy za dary i fantastycznie zrealizowane zajęcia!
Miło nam poinformować, że uczennica klasy II Zuzia Lesiak zdobyła wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Literacko - Plastycznym "Rzemiosło oczami dziecka". Gratulujemy!
Z dumą informujemy, że uczeń klasy VII a Mateusz Kubarek został Finalistą Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki. Serdecznie gratulujemy!
Uczeń klasy IV - Tymoteusz Kokot wziął udział w V Regionalnym Konkursie Czytelniczym "Wokół Magicznego Drzewa".
Dziś czekała na niego miła niespodzianka!
28 marca 2022 roku w klasach I-III odbył się szkolny konkurs Mistrz Pięknego Czytania zorganizowany przez bibliotekę szkolną. Zadaniem uczestników było przeczytanie jak najlepiej fragmentu wcześniej wybranej książki. Komisja, w składzie Katarzyna Paliga i Iwona Bargieła, miała niezwykle trudne zadanie. Wszyscy uczestnicy byli bowiem wspaniale przygotowani. W każdej z klas przyznano tytuł Mistrza i Wicemistrza Pięknego Czytania. Wszystkim uczestnikom gratulujemy udziału w konkursie.
23.03 w ramach innowacji "Spacerkiem po Europie" poznaliśmy Grecję oraz Włochy. Witaliśmy się włoskim "buongiorno" i greckim "kalimera". Dzieci wiedzą, że Włochy na mapie mają kształt buta na wysokim obcasie, a pizza i makaron to najbardziej znane włoskie przysmaki. Przeprowadziliśmy efektowny eksperyment pod nazwą "Wulkan", a na koniec wspólnie zatańczyliśmy tradycyjną, grecką zorbę.
22 marca obchodzony jest „Światowy Dzień Wody” oraz „Dzień morza Bałtyckiego. Dzieci w tym dniu uczestniczyły w zajęciach ruchowych i rozwijały koordynację, w szczególności w obszarze oko-ręka. Ćwiczyły gibkość oraz podnosiły ogólną sprawność organizmu. Dowiedziały się także, jak oszczędzać wodę oraz dbać o środowisko naturalne. Na koniec zajęć tworzyły prace plastyczne - chmurki deszczowe.
Dla jednych jest symbolem miłości, dla innych-nowego życia. Wiosną właśnie zauważamy gwałtowne zmiany w przyrodzie. Zieleni się trawa, zakwitają drzewa, kwiaty, po prostu natura kipi energią! Zwierzęta się ożywiają, wstają z zimowego snu, a ptaki wracają z ciepłych krajów.
Dzieci z naszego przedszkola pełnią radości i uśmiechów przemaszerowały po ulicach Ujejsca szukając oznak wiosny i witając się z promykami słońca.
Drodzy rodzice, uczniowie, nauczyciele, mieszkańcy naszej dzielnicy! Nadal potrzebna jest pomoc naszym wschodnim Sąsiadom! Zbieramy: artykuły żywnościowe z długim terminem ważności, środki czystości oraz higieny osobistej. Za serce i zrozumienie dziękujemy!
list_ministraedukacjiinauki_dotyczacysytuacjiwukrainie_.doc
W ostatnich tygodniach odwiedziła nas Pani Joanna - mama Filipa i Nicoli, która opowiedziała o swojej pasji - szydełkowaniu. Poprowadziła także warsztaty artystyczne. W trakcie zajęć uczestnicy zapoznali się ze sposobami wykonywania poszczególnych splotów szydełkowych i odczytywania wzorów. A następnie wykonali własne "dzieła". Szydełkowa przygoda została zapoczątkowana, może przerodzi się w pasję?
21.03 to poza pierwszym dniem wiosny, także Światowy Dzień Zespołu Downa. Data nawiązuje do trzeciego, dodatkowego chromosomu w 21.parze chromosomów.
Na znak tolerancji, akceptacji i integracji z osobami z Zespołem Downa, dzieci z grup Biedronki i Jagódki, tak jak wiele osób na całym świecie, włożyły tego dnia skarpetki "nie do pary".
Było to okazją do krótkiej rozmowy na temat życia i potrzeb dzieci i dorosłych żyjących z tą wadą genetyczną.